12th SAG – 2016

Guwahati and Shilong
Gold – 3
1 Bikesh Kuthu, Alan Neupane, Amrit Kumar Chaudhary, Aditya Chaudhary, Man Bahadur Tamang, Ananta Tamang, Kamal Shrestha, Heman Gurung, Bishal Rai, Jagajeet Shrestha, Prakash Budhathoki, Anjan Bista, Bimal Gharti Magar, Sunil Bal, Suman Lama, Ranjan Bista, Biraj Maharjan, Bikram Lama, Nawayug Shrestha, Dinesh Rajbanshi Football
2 Phupu Lhamu Khatri Judo
3 Nima Gharti Magar Wushu
Silver – 23
1 Anjila Tumbapo Subba, Lila Lamgade, Namita K. Dali, Anu Lama, Niru Thapa, Sajana Rana, Dipa Adhikari, Laxmi K. Paudel, Krishna Khatri, Sabitra Bhandari, Manmaya Limbu, Anita Basnet, Ghim K. Gurung, Amrita Jaishi, Dipa Rai, Punam Jarghamagar, Anchali Waiwa, Bhagawti Thapa, Hira K. Bhujel, Sapana Lama, Football
2 Lila Adhikari Judo
3 Manita Shrestha Pradhan Judo
4 Gaurika Singh Swimming
5 Bir Bahadur Mahara Taekwondo
6 Aayesha Shakya Taekwondo
7 Gyani Chunara Taekwondo
8 Nima Gurung Taekwondo
9 Rejina Karki Taekwondo
10 Sakshyam Karki Taekwondo
11 Yan Kumari Chaulagai Taekwondo
12 Rudra Katuwal, Himil Tamata, Roza K.C., Yam Kumari Ghale Triathlon
13 Bikash Thapa Weightlifting
14 Bijaya Thapa Sinjali Wushu
15 Bindu Pun Magar Wushu
16 Bishwo Budha Magar Wushu
17 Hari Prasad Gole Wushu
18 Jharana Gurung Wushu
19 Juni Rai Wushu
20 Rajesh Chaudhari Wushu
21 Sabita Rai Wushu
22 Susmita Tamang Wushu
23 Yubraj Thapa Wushu
Bronze – 34
1 Prem Prasad Pun Archary
2 Hari Kumar Rimal Athletics
3 Nangshal Tamang Badminton
4 Sara Devi Tamang, Nangshal Tamang Amita Giri, Sikchha Shresta, Jeshika Gurung, Megha Chand, Anu Rai Badminton (Women Team)
5 Dipak Shrestha Boxing
6 Minu Gurung Boxing
7 Saraswoti Rana Magar Boxing
8 Chandra Kumari Kushbar, Tanka Kumari Khapangi, Hom Dangal, Sarita Meche, Rajani Kumari Gurung, Kushma Rana Magar, Sita Maya Bal, Jyoti Malla, Bhagirati Bista, Bimala Bhatta, Tulashi Dagora, Shima Chaudhari, Rekha Bhatta, Silpa Dagora, Anju Dagora, Kamala Chand, Tara Malla, Bindu Rawal, Nira Aaujhi, Nilam Joshi Hockey (Women Team)
9 Ganga Chaudhari Judo
10 Indra Bahadur Shrestha Judo
11 Punam Shrestha Judo
12 Ramesh Magar Judo
13 Sarita Chaudhari Judo
14 Shiva Bahadur Baram Judo
15 Nirmala Bista, Shanti Malla, Nitu Gurung, Kaushilla Roka, Rukmini Chand, Kosh Maya Basnet, Chandrawati Bista, Menuka Rajbanshi, Sudeshana Prajapati, Rupa Mahata, Samjhana Rai, Sikha Jha Kabaddi (Women Team)
16 Pankaj Mishra, Shatrudhan Gurung, Pramod Ray, Gyaneshwor Rajbansi, Indal Kumar Ray (Kurmi), Shyam Budhathoki, Gopi Timilsina, Ram Binayak Singh, Bikki Raj Maharjan, Bhabindra Giri, Milan Kumar Ray, Kapil Dev Bhatta, Pawan Maharjan, Jay Prakash Rajbanshi, Hemraj Paneru, Pasang Lama KhoKho (Men Team)
17 Arpana Kumari Mahato, Sita Kumari Sah, Dil Kumari Tamang, Lalita Bista, Sandhya Shrestha, Karishma Bogati, Chandika Rai, Karuna Kumari Singh, Laxmi Thapa, Manisha Kumari Bhujel, Rekha Thapa, Srijana Shahi, Manju Rai, Lalita Tharu Khokho (Women Team)
18 Bhavana Sunuwar, Krishna Thapa, Bipana Blon, Sapana Blon Squash
19 Gaurika Singh (400 m Free, 100 and 200 m Backstroke) Swimming
20 Nabita Shrestha and Elina Maharjan (Doubles) Table tennis
21 Purushottam Bajracharya, Deep Saun, Shiva Sundar Gothe, Amar Lal Malla, Chandan Shahi Table Tennis (Men Team)
22 Nischal Man Shrestha Taekwondon
23 Ramhari Mahat Taekwondo
24 Sunil Paudel Taekwondo
25 Roza K.C. Triathlon
26 Saraswoti Chaudhari, Mebika Chaudhari, Reshma Bhandari, Binita Budhathoki, Usha Kumari Bista, Kopila Upreti, Kamala Pun, Pratibha mali, Kripa Adhikari, Manju Gurung, Aruna Shahi, Manisha Chaudhari Volley ball (Women Team)
27 Devi Chaudhari Weightlifting
27 Junu Maya Chantyal Weightlifting
29 Tara Devi Pun Weightlifting
30 Ram Babu Yadav Wrestling
31 Satoj Yadhav Wrestling
32 Saroj Pun Wushu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *